See Alaranta on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ala-",
"3": "ranta"
},
"expansion": "ala- + ranta",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "ala- + ranta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*J/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Alaranta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alaranta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Alarantaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*J/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Alarantaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Alarantaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Alarantaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Alarantaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Alarantaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Alaranta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Alaranta",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Alara",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Alaranta-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑlɑˌrɑntɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝lɑ̝ˌrɑ̝n̪t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑntɑ"
}
],
"word": "Alaranta"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ala-",
"3": "ranta"
},
"expansion": "ala- + ranta",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "ala- + ranta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*J/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Alaranta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alaranta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Alarantaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*J/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Alarantaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Alarantaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Alarantaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Alarantaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Alarantaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Alarannattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarannoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarannoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Alarantoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Alarantoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Alaranta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Alaranta",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Alara",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑntɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑntɑ/4 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑlɑˌrɑntɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝lɑ̝ˌrɑ̝n̪t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑntɑ"
}
],
"word": "Alaranta"
}
Download raw JSONL data for Alaranta meaning in All languages combined (20.3kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Alaranta",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Alaranta",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.